Instagram Hesabının Çalınması Suç Duyurusu Dilekçesi

Instagram Hesabının Çalınması Suç Duyurusu Dilekçesi

Instagram Hesabının Çalınması Suç Duyurusu Dilekçesi


Instagram Hesabının Çalınması Suç Duyurusu Dilekçesi

 

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

MÜŞTEKİ : ..................................................

 

ŞÜPHELİ : Failimeçhul dolandırıcılar

SUÇ : Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve nitelikli dolandırıcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, tehdit suçu ve şantaj suçu

 

AÇIKLAMALAR :

 

· Şahsım ‘klinik_psk._...............’ adlı instagram hesabını kullanmaktaydım. Hesabımın biyografi kısmında ‘’Aile Danışmanı-Psikodrama Co-terapist-Çocuk ve Ergen Terapisti’’ yazmaktadır. Bu hesap benim için çok önemlidir zira bu hesabı işim için kullanmaktayım. Instagram hesabımı iş gereği profesyonel olarak kullanmaktaydım. Lakin dolandırıcılar hesabımı ele geçirdiler. Tarafıma ait telefon numarası 0553 ................. ‘dir.Tarafıma ait mail adresi ise .......................@gmail.com ‘dur. Ancak 13.03.2022 tarihinde ‘’teambuusinesservice’’ adlı instagram hesabından tarafıma mesaj geldi. Gelen mesajda ‘’Hesabınız da uygunsuz içerikler paylaşılıyor, 24 saat içerisinde itiraz edebilirsiniz, hesabınızla ilgili çok sayıda şikayet aldık ve hesabınızı detaylı olarak inceledik. Hesabınızda bazı kural ihlalleri tespit ettik. İhlal ettiğiniz kurallar;

*Kişiyi küçük düşürme

*Kötü söz veya kötüye kullanım

*İstenmeyen mesajlar

Bu tür davranışlar kurallarımızı ihlal eder. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bu karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz talebinizi almazsak, hesabınız 48 saat içinde sunucularımızdan kalıcı olarak silinecektir.’’ yazmaktadır. İtiraz bağlantısı olarak tarafıma link gönderilmiştir. Bu linke tıkladıktan sonra bir daha hesabıma erişemedim.(EK-1)

· Linke tıkladıktan sonra hesabıma erişim sağlayamadığım gibi adıma paylaşımlar yapılmaya başlandı. Instagram hikaye kısmında ‘’Merhabalar arkadaşlar, bugün bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bir yatırımda bulundum. Yatırım uzmanı Uğur Beye çok teşekkür ederim, hala inanamıyorum, Detayları öğrenmek isteyen bana mesaj atabilir, çevrem de faydalansın.’’ şeklinde paylaşım yapılmıştır. Bu paylaşımda sanki tarafım bu alıcıya para göndermiş gibi sahte dekont paylaşılarak bu şekilde bir izlenim yaratılmıştır. Oysaki ben kimseye para göndermedim. 

Sayın Savcılığınızca da bilindiği üzere güncel instagram ve sosyal medya dolandırıcılığı bu şekilde yapılmaktadır. Kişilere bir link gönderilmekte, kişiler bu linke tıkladıktan sonra hesabı çalınmakta, hesap çalındıktan sonra tüm kişisel bilgiler ele geçirilerek kişiler adına kişilerin haberi olmaksızın instagram story(hikaye) kısmında paylaşım yapılmaktadır. Paylaşımlarda ise ‘ben bu kadar para yatırdım, param katlandı bu kadar oldu, siz de yatırın, siz de kazanın’ denmektedir. Şahsım bu hususu olay kendi başıma geldikten sonra öğrenmiş bulunmaktayım. Konuyla ilgili birçok avukattan bilgi aldım ancak iş işten geçmişti. Bu yüzden Sayın Savcılığınızdan bu numaradan ve mesajlardan dolandırıcı kişilerin bulunmasını talep ederim. Basit gibi görünen bir olay yüzünden birçok insan emek emek kazandığı bu paraları dolandırıcılara kaptırmaktadır. Ayrıca hesabıma bir an önce ERİŞİM ENGELİ gelmesini de arz ve talep ederim. Zira benim hesabım vasıtasıyla DOLANDIRICILIK suçunun işlenmesini de hiçbir şekilde kabul edemem.(EK-2)

Paylaşılan instagram hikayesinde ‘’TR8300010016258620571......’’nolu ıban numarası sanki tarafıma aitmiş gibi instagram takipçilerime izlenim verilmiştir. Oysaki benim kullanmış olduğum böyle bir hesap yoktur ve bu ıban tarafıma ait değildir. Ben bu ıbana para yatırmışım gibi takipçilerime gösterilmiştir.

İşim gereği kullanmış olduğum ve emek emek gönderi paylaştığım hesabımı sosyal medya dolandırıcıları ele geçirmişler ve takipçilerimden de haksız yere para almışlardır. Bu hesabı çalan kişilere ait telefon numarasının sonu ise 80ile bitmektedir. Tarafım şifreyi yenilemek istediğinde kod bu telefon numarasına gitmiştir. Ancak tarafım sadece sonunun 80 ile bittiğini bilmekteyim. 

· Sayın Savcılığınızca da bilindiği üzere kişinin hayatının gizli alanında kalması gereken ve herkes tarafından bilinmeyen kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, başkasına verilmesi ve yayılması ile kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi suçu işlenmiş olur. Bu suç üç seçimlik hareketten herhangi birinin yapılmasıyla meydana gelir. Bu seçimlik hareketler; hukuka aykırı olarak kişisel verilerin başkasına verilmesi, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayılması ve kişisel verilerin ele geçirilmesidir. Instagram hesabımdaki bilgiler yalnızca tarafımca bilinip yetkisiz üçüncü kişiler tarafından bilinmediği için kişisel veri kabul edilmelidir. Bu yüzden bu dolandırıcılar aynı zamanda kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme suçunu da işlemiş bulunmaktadırlar.

 

· Instagram dolandırıcılığı günümüzde o kadar yaygın bir hale gelmiştir ki bu şüpheliler adeta şebeke halinde çalışıp her gün hesap çalarak birçok insanı kandırmaktadırlar. Sayın Savcılığınızca da bilindiği üzere dolandırıcılık, failin hileli davranışlarla bir kimseyi aldatması, mağdurun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına yarar sağlamaktır. Somut olayda şüpheliler insanlardan haksız kazanç sağlayarak dolandırıcılık suçunu işlemiş olmaktadırlar. Zira haksız çıkar sağlayan birileri bulunmaktadır. Dolandırıcılık suçu şikayete tabi bir suç olmadığından Sayın Savcılığınızdan kamu davası açılmasını talep ederim. Ayrıca dolandırıcılık suçu bilişim sistemleri kullanılarak işlenmesi halinde suç nitelikli dolandırıcılık kapsamına girmektedir.

HUKUKİ NEDENLER : TCK, CMK ve her türlü mevzuat

 

HUKUKİDELİLLER : instagram hikaye paylaşımları, instagramdan atılan mesajlar, gönderilen link

 

 

İSTEM VESONUÇ : Yukarıda açıklanan ve re’sen gözetilecek diğer nedenlerle şüpheli hakkında nitelikli dolandırıcılık başta olmak üzere re’sen tespit edilecek her türlü suçlardan kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

MÜŞTEKİ

..............................................................

Insİnstagram Hesabının Çalınması Suç Duyurusu Dilekçesi, Avukat Gizem Gül Uzun tarafından yazılmıştır.

AVUKAT GİZEM GÜL UZUN